Agilityklass 1 Agilityklass 2 Agilityklass 3
Pinne 1 Pinne 2 Pinne 3 Pinne 1 Pinne 2 Pinne 3 Cert Cert Champion
Hoppklass 1 Hoppklass 2 Hoppklass 3
Pinne 1 Pinne 2 Pinne 3 Pinne 1 Pinne 2 Pinne 3 Cert Cert Champion


lördag, juni 16, 2007

DP-klubbens utställning i Hörby

Idag åkte jag och matte iväg till Hörby och DP-klubbens utställning som Carola och Lisette anordnat. Helene och Ida med Nelly var redan där och vi fick vara i Helenes tält. Sedan kom även Bitte och co och de had med sig Allis och alla Chihuhahuorna.

I ringen gick det bra, men på bordet var det inte kul och dessutom frös jag så jag morrade lite på domaren och det var inte så populärt. Jag fick dock mycket fin kritik:

Härligt huvud, bra bredd, välfyllt nosparti bra hals. Ngt välvd överlinje, bra förbröst och bröstkorg. Tillräckligt vinklad fram, välvinklad bak. Vackert tecknd. Ngt luftiga öron. Inget HP pga tillgängligheten. Rör sig väl runt om.

Vuxenkl: 1
Domare: John John Johnsson

Nelly och Allis blevå båda BIM i valp resp vuxenklass.

Inga kommentarer: